İmplant Tedavisi

Diş İmplantı bir başka deyişle İmplant Tedavisi için Bursa’da Hira Diş kliniğinde konusunda  tecrübeli uzman diş hekimi kadromuzla titizlikle yapılmaktadır.

İMPLANT NEDİR?

Bursa İmplant Tedavisi, Diş İmplantı, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla, çene kemiğine yerleştirilen ve Titanyum’dan yapılan yapay diş köküdür. Zamanla bu yapay diş kökü çene ve damak kemiği ile kaynaşır ve doğal diş köklerine en iyi alternatiftir.

NEDEN İMPLANT YAPTIRMAM ÖNERİLİR?

Canlıların doğası gereği kullanılmayan yapılar zamanla körelir. Diş eksiklikleri sebebiyle çene kemikleri de kuvvete maruz kalmadıkları için zamanla erimeye başlar. Çene kemiğinin erimesi kemiğe komşu olan diş etinin zamanla azalmasına, sebep olur. İmplant ise diş eksikliği durumunda dişin doğasını taklit eder ve var olan kemiğin yapısının korunmasına yardımcı olur. Kemiğin yapısının korunması, diş etinin, dudak ve yüz kaslarının dinç görünmesi gibi olayları beraberinde getirir.

Tek diş eksikliğinden örnek verilecek olursa, bir köprü yaparak diş eksikliğini gidermeye çalışılırsa zamanla eksik diş bölgesindeki kemiğin erimesi devam edeceği için kemik ve dolayısıyla o bölgede diş eti korunamaz.

Bursa Hira Diş’te İmplant tedavi süreci nasıl ilerler

İmplant uygulamasının ilk aşaması implantın çene kemiği içerisine yerleştirilmesidir. İmplantın kemikle kaynaşması için gerekli süre yaklaşık 2 ila 3 ay arasındadır.

Kemiğin durumuna göre implantın yapıldığı gün üzerine geçici diş veya dişler hazırlanabilmektedir. Bu süre hastanın kemik yapısına, kullanılan implantın yüzey özelliğine, kemik grefti (kemik tozu) kullanılıp kullanılmamasına göre farklılık gösteremektedir.

Bu takvimle ilgili doktorunuzdan bilgi almanızda fayda vardır. İmplant kemikle kaynaştıktan sonra daimi protez yapım aşamasına geçilir

İmplantın Markası Önemli mi?

Günümüzde birçok implant markası sektörde faaliyet göstermektedir. Her marka implantın yüzey özellikleri, yapısal özellikleri ve üzerine yapılacak protez için sunduğu imkanlar farklılık göstermektedir.

Ayrıca hasta ve hekim için uzun vadede en önemli kiriterler arasında implant firmasının kalıcılığı ulaşılabilirliği ve kurumsal hizmet ağı yer almaktadır. Bu kriter ilerleyen yıllarda tedarik ve parça ihtiyaçlarının karşılanmasından büyük önem arz etmektedir.  Hekiminiz tüm kriterleri değerlendirerek sizin  için en uygun olan implantı ve tedavi prosedürünü muayene sonrasında belirleyecektir.

İmplant yerleştirilirken ağrı olur mu ?

İşlem öncesinde uygulanan anestezi yöntemleri uygun şekilde yapıldığında acı duymazsınız. İmplant operasyonu genellikle lokal anestezi ile yapılır.

Eğer hastanın talebi olursa sedasyon ya da genel anestezi ile uyutularak da uygulanabilir. Çoğu zaman diş çekiminden bile daha basit bir operasyondur. İmplant yerleştirme sonrasında akşam duyulabilecek hafif ağrı olabilir. Bir çok hasta bu ağrının diş çekimi sonrasında yaşanan ağrıdan daha hafif olduğunu belirtmektedir. Bu ağrı hafif ağrı kesiciler ile giderilebilir. Birçok vaka da buna bile gerek duyulmamaktadır.

İmplantların ömrü ne kadar ?

Uygun şartlar altında uzman bir hekim tarafından yapılan implantın ömrü aynen ana dişte olduğu gibidir. Unutulmamalı ki kendi dişlerimiz de bize ömür boyu kullanılmak üzere verilmiştir.

Ancak iyi bakım ve düzenli kontrol yapılmazsa kendi dişlerinizi kaybedebildiğiniz gibi implantlarınızı da kaybedebilirsiniz. Bunun dışında ana dişlerimizin sağlığını etkileyen sistemijk hastalıklar diş eti problemleri ve tedavilerinin düzenli yapılmaması aşırı sigara tüketimi gibi sebepler implantın ömrünü azaltabilir.

Gerekli dikkat  bakım ve kontrellerle  hastalarımız implantlarını uzun yıllar kullanabilmektedir.

İmplant Sonrası Xray ve Mr Çekilebilir mi?

Dental implantlar titanyumdan üretilmektedir. İnsan vücuduna uyumlu olan titanyum, herhangi bir alerji risk ve toksik barındırmayan bir elementtir.

MR çekimi sırasında oluşan manyetik kuvvetler implantı yerinden oynatacak ve sıkıntı yaratacak kuvvetler değillerdir. Hastalar bu konuda rahat olabilirler.

İmplant titanyumdan yapıldığı için x-ray ve benzeri cihazların sinyal vermelerine sebep olmazlar.

İmplant Tedavisi İçin En Uygun Yaş Kaçtır?

Büyüme gelişimi tamamlanmış ve sağlık durumu elverişli olan her hastaya implant tedavisi yapılabilmektedir. Kemik gelişiminin tamamlandığı yaş kadınlarda ortalama 15-16, erkeklerde ise 17-18 yaşlarıdır. Bu yaşlardan sonra her yaşta implant tedavisi yapılabilmektedir.

Yapılan çalışmalara ve araştırmalara göre yaşlılık implant tedavisinde bir risk oluşturmamaktadır. Bu yüzden implant uygulamasında bir üst yaş sınırı yoktur.

Diş Genel Anestezi
Estetik Diş Hekimliği
Menü